• نام پروژه: نشست سالیانه در سال 1391

نشست انجمن احتراق ایران در روز چهارشنبه، دوم اسفندماه 1391 در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید. نشست با قرائت قرآن کریم و پخش سرود ملی ایران آغاز شد. در ابتدای جلسه دکتر مظاهری ضمن خوشامدگویی به حضار و بیان برنامه­‌های نشست، هدف اصلی این گردهمایی را در راستای اهداف اصلی تاسیس انجمن احتراق ایران به­‌منظور در ارتباط قراردادن متخصصان احتراق کشور برای رشد و پیشرفت این علم و حل مشکلات صنعتی کشور نامیدند. در ادامه دکتر حیدری نژاد، رئیس انجمن احتراق ایران، گزارشی از عملکرد یک­ساله انجمن ارائه نمودند که اهم نکات این گزارش در زیر ارائه شده‌اند:

  • برگزاری دو دوره موفق مشعل، سیستم سوخت­‌رسانی در صنایع فولاد و کاربرد فناوری­‌های احتراقی نوین در طراحی مشعل­‌های صنعتی، چاپ نشریه علمی پژوهشی سوخت و احتراق به­‌صورت دوفصلنامه و چاپ خبرنامه به­‌صورت فصل­نامه، برگزاری جلسه‌­های ماهانه هیئت مدیره و کمیته مشعل به­‌صورت منظم و انجام پروژه ممیزی انرژی، برگزاری اولین جشنواره عکس شعله، حمایت و حضور در چند کنفرانس و نمایشگاه در سال 91 از اهم فعالیت‌­های انجمن احتراق ایران در سال 1391 بوده است.
  • انجمن احتراق ایران 208 نفر عضو پیوسته، 60 نفر عضو وابسته و 133 نفر عضو دانشجویی و 8 نفر عضو حقوقی دارد.
  • برگزاری پنجمین کنفرانس احتراق در دانشگاه علم و صنعت و برگزاری دوره‌های آموزشی در دستور­کار فعالیت‌­های آتی انجمن قرار دارد.
  • مجموعه‌­ای از مشعل‌­های روز دنیا که بر روی آن­ها طراحی مهندسی صورت گرفته از طرف دو شرکت معتبر داخلی به انجمن احتراق ایران هدیه شده است که در یکی از دانشگاه‌­های کشور به معرض نمایش قرار داده خواهد شد.

سپس جناب آقای دکتر حسین­‌پور، خزانه­‌دار انجمن احتراق ایران گزارشی از عملکرد مالی انجمن ارائه دادند که بر طبق این گزارش در سال 91 جمع کل درآمدهای انجمن حدود 304 میلیون ريال وهزینه­‌ها حدود 262 میلیون ریال بوده است.

پس از اتمام مجمع عمومی سالانه انجمن احتراق ایران، میزگرد سالانه انجمن با موضوع بررسی ضرورت و راهکارهای ارتقای سیستم‌­های احتراقی در صنایع کشور با حضور جناب آقای دکتر تابع جماعت (عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر)، به­‌عنوان مسئول نشست، آقای مهندس کمالی (مدیریت فنی شرکت ایران رادیاتور)، آقای مهندس عادلی (مدیرعامل شرکت تولیدی و صنعتی شعله صنعت)، آقای دکتر حمزه‌­ای (از پژوهش پتروشیمی) و آقای مهندس معین افشاری (مدیرعامل کارخانه شیشه لیا) آغاز شد. دکتر تابع جماعت شرایط مصرف انرژی را در کشور بحرانی دانستند، به­‌گونه­‌ای که میانگین مصرف انرژی در ایران 5 برابر میانگین مصرف جهانی است. ایشان با توجه به برنامه­‌های جاری کشور نظیر اجرایی­شدن طرح یارانه‌ها، بخش قابل توجهی از گرانی سوخت و بالابودن مصرف سوخت را به‌­دلیل بهینه­ نبودن سیستم‌­های احتراقی و عدم استفاده از فناوری‌های نوین در این زمینه دانستند.

مهندس کمالی شرکت ایران رادیاتور را با سابقه 33 سال فعالیت در زمینه ساخت دستگاه­‌های حرارتی از قبیل رادیاتور، مشعل، لوله‌­های پنج‌­لایه و پکیج­‌های شوفاژهای دیواری معرفی کردند. ایشان اضافه کردند که این شرکت در زمینه ارتقای فناوری مشعل­‌های احتراقی سعی وافری نموده و با بالابردن کیفیت احتراق و استفاده از روش­های جدید و خرید لیسانس فنی از شرکت­‌های معتبر خارجی مشعل پیش­‌مخلوط (Premix) را طراحی و به بازار عرضه کرده است. نمونه­‌سازی و بومی‌­سازی پکیج­‌های چگالشی نیز از فعالیت­‌های اخیر این شرکت است که در آینده‌­ای نزدیک به بازار عرضه خواهد شد.

مهندس معین افشاری به بررسی مسائل احتراق و بهینه‌­سازی احتراق در صنایع شیشه به­‌عنوان پرمصرف­ترین صنعت در دنیا پرداختند و کاهش هزینه‌­های مصرف انرژی و کاهش آلایندگی­‌های محیط زیست در این صنعت را ضروری دانستند. ایشان خاطرنشان شدند که در صنعت شیشه، با توجه به نوع کوره و ظرفیت آن، از انواع مختلف مشعل استفاده می­‌شود. ولی روندی که در سال­‌های اخیر در طراحی مشعل درنظر گرفته شده شامل شعله­‌ای با درخشندگی بیشتر و ضریب گسیل بیشتر و دمای کمتر برای به­دست آوردن بازده بهتر بوده است که در این زمینه شرکت­‌های مختلفی فعالیت دارند. ایشان توضیح دادند که برای نیل به این هدف می­بایست میزان کربن گداخته در شعله را بالا برد. این کار با مرحله‌­ای ­شدن احتراق اتفاق می­افتد که از طریق تغییر سرعت ورودی سوخت از طریق مشعل می­توان به آن دست یافت. هدف دیگر کاهش گازهای آلاینده (نیترواکسید) است. عوامل مختلفی در کاهش مصرف انرژی در کوره­‌های ذوب شیشه درگیر است. یکی از این عوامل فرایندهای احتراق و بازدهی بهتر احتراق درون کوره است که می­توان 2 تا 3 درصد بازده آن­ را بهبود بخشید. یکی از پدیده‌­های جدید در صنعت شیشه استفاده از مشعل­‌های اکسیژن­‌سوز است که در این روش، به‌­جای استفاده از هوا، از اکسیژن خالص استفاده می­شود. با این کار 79 درصد ازت حذف و اکسیژن مصرف­شده نیز به بخار آب تبدیل شده و آلاینده­‌های نیتروژن تولید نمی­شود.

دکتر حمزه‌­ای، با اشاره به کوره­‌های مختلف و مشعل­‌های متفاوتی که در صنعت پتروشیمی وجود دارد، رابطه نزدیک بین صنعت پتروشیمی و انجمن احتراق ایران را یادآور شدند و به ذکر مشکلات موجود در صنعت پتروشیمی پرداخته و از تمام متخصصان برای برطرف­‌کردن آن­ها درخواست همکاری کردند. ایشان برای رفع این مشکلات به موارد زیر اشاره کردند:

  • استفاده مجدد از گازهای ارسالی به مشعل­‌های صنعتی و تبدیل آن­ها به محصولات دارای ارزش افزوده.
  • کاهش گازهای گلخانه‌­ای و تبدیل حجم بالایی از CO2  خروجی از مشعل­‌ها و خروجی­‌ها به محصولی دیگر یا استفاده از آن­ها در بخش­‌های دیگر مجتمع یا صنایع دیگر.
  • بهینه ­سازی عملکرد مشعل­‌های صنعتی در کوره‌­های قدیمی.
  • دمای گازهای خروجی از کوره‌­ها بیش از 500 درجه است که می­توان از این انرژی تلف‌ شده در زمینه­‌های دیگر بهره برد.
  • ارائه نرم‌­افزاری جهت بهینه­ سازی شرایط احتراق با توجه به تغییر شرایط محیطی از نظر دما، فشار و تغییر خواص و ترکیبات سوخت به صورت آنلاین.

مهندس عادلی فرهنگ­‌سازی را به ­عنوان اولین قدم در جهت بهبود مشکلات صنعتی برشمردند که آن را شامل فرهنگ­سازی عمومی و آموزش تخصصی دانستند و اشاره کردند که در مرحله اول نیاز است با استفاده از  تحلیل­‌گرها به تنظیم و چیدمان درست مشعل‌ها و سیستم‌­های احتراقی پرداخت و در مرحله بعد به دنبال فناوری روز در زمینه مشعل­‌ها بود.

یک ساعت پایانی نشست به پرسش و پاسخ شرکت‌­کنندگان درنشست اختصاص یافت که طی آن حضار سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند. پیشنهاد شد انجمن با صنایع مختلف ارتباط برقرار کند تا نوعی مرجعیت علمی برای انجمن ایجاد شود. فعال­کردن بخش پروژه­‌های اجرایی و تاثیر بسزای آن نیز مورد بحث قرار گرفت. همچنین، پیشنهاد شد که معرفی متخصصان در حوزه مشعل به صنایع نیز در دستور کار فعالیت‌های انجمن قرار گیرد.

در پایان از اعضای هیئت مدیره دوره پنجم و آقای دکتر مظاهری، برندگان جشنواره عکس شعله و نیز آقای مهندس جوارشکیان و آقای دکتر مردانی که مسئول برگزاری جشنواره عکس بودند نیز تقدیر شده و هدیه‌­ای به رسم یادبود اهدا شد.

همچنین از آقای مهندس جعفر شکیب، به­ عنوان پیشکسوت صنعتی و آقای دکتر سید محمدرضا مدرس رضوی، به­‌عنوان پیشکسوت دانشگاهی، تقدیر به­ عمل آمد.