English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 82883962 (021)
نمابر: 82883962 (021)
آدرس دبیرخانه: تهران، تقاطع بزرگراه جلال آل احمد و اتوبان دکتر چمران، دانشگاه تربيت مدرس، دانشكده فني و مهندسي، دبيرخانه انجمن احتراق ايران - کد پستی 1411713116
پست الکترونیکی: combustion@modares.ac.ir
صندوق پستی: 311-14115
نشست سالیانه 1391

گزارش برگزاری نشست سالانه اعضا و مجمع عمومی عادی انجمن احتراق ایران

دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اسفندماه 1391

 نشست انجمن احتراق ایران در روز چهارشنبه، دوم اسفندماه 1391 در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید. نشست با قرائت قرآن کریم و پخش سرود ملی ایران آغاز شد. در ابتدای جلسه دکتر مظاهری ضمن خوشامدگویی به حضار و بیان برنامه­های نشست، هدف اصلی این گردهمایی را در راستای اهداف اصلی تاسیس انجمن احتراق ایران به­منظور در ارتباط قراردادن متخصصان احتراق کشور برای رشد و پیشرفت این علم و حل مشکلات صنعتی کشور نامیدند. در ادامه دکتر حیدری نژاد، رئیس انجمن احتراق ایران، گزارشی از عملکرد یک­ساله انجمن ارائه نمودند که اهم نکات این گزارش در زیر می­آیند:

  • برگزاری دو دوره موفق مشعل، سیستم سوخت­رسانی در صنایع فولاد و کاربرد فناوری­های احتراقی نوین در طراحی مشعل­های صنعتی، چاپ نشریه علمی پژوهشی سوخت و احتراق به­صورت دوفصلنامه و چاپ خبرنامه به­صورت فصل­نامه، برگزاری جلسه­های ماهانه هیئت مدیره و کمیته مشعل به­صورت منظم و انجام پروژه ممیزی انرژی، برگزاری اولین جشنواره عکس شعله، حمایت و حضور در چند کنفرانس و نمایشگاه در سال 91 از اهم فعالیت­های انجمن احتراق ایران در سال 1391 بوده است.
  • انجمن احتراق ایران 208 نفر عضو پیوسته، 60 نفر عضو وابسته و 133 نفر عضو دانشجویی و 8 نفر عضو حقوقی دارد.
  • برگزاری پنجمین کنفرانس احتراق در دانشگاه علم و صنعت و برگزاری دوره های آموزشی در دستور­کار فعالیت­های آتی انجمن قرار دارد.
  • مجموعه­ای از مشعل­های روز دنیا که بر روی آن­ها طراحی مهندسی صورت گرفته از طرف دو شرکت معتبر داخلی به انجمن احتراق ایران هدیه شده است که در یکی از دانشگاه­های کشور به معرض نمایش قرار داده خواهد شد.

سپس جناب آقای دکتر حسین­پور، خزانه­دار انجمن احتراق ایران گزارشی از عملکرد مالی انجمن ارائه دادند که بر طبق این گزارش در سال 91 جمع کل درآمدهای انجمن حدود 304 میلیون ريال وهزینه­ها حدود 262 میلیون ریال بوده است.

پس از اتمام مجمع عمومی سالانه انجمن احتراق ایران، میزگرد سالانه انجمن با موضوع "بررسی ضرورت و راهکارهای ارتقای سیستم­های احتراقی در صنایع کشور" با حضور جناب آقای دکتر تابع جماعت (عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر)، به­عنوان مسئول نشست، آقای مهندس کمالی (مدیریت فنی شرکت ایران رادیاتور)، آقای مهندس عادلی (مدیرعامل شرکت تولیدی و صنعتی شعله صنعت)، آقای دکتر حمزه­ای (از پژوهش پتروشیمی) و آقای مهندس معین افشاری (مدیرعامل کارخانه شیشه لیا) آغاز شد. دکتر تابع جماعت شرایط مصرف انرژی را در کشور بحرانی دانستند، به­گونه­ای که میانگین مصرف انرژی در ایران 5 برابر میانگین مصرف جهانی است. ایشان با توجه به برنامه­های جاری کشور نظیر اجرایی­شدن طرح یارانه­ها، بخش قابل توجهی از گرانی سوخت و بالابودن مصرف سوخت را به­دلیل بهینه­نبودن سیستم­های احتراقی و عدم استفاده از فناوری­های نوین در این زمینه دانستند.

مهندس کمالی شرکت ایران رادیاتور را با سابقه 33 سال فعالیت در زمینه ساخت دستگاه­های حرارتی از قبیل رادیاتور، مشعل، لوله­های پنج­لایه و پکیج­های شوفاژهای دیواری معرفی کردند. ایشان اضاافه کردند که این شرکت در زمینه ارتقای فناوری مشعل­های احتراقی سعی وافری نموده و با بالابردن کیفیت احتراق و استفاده از روش­های جدید و خرید لیسانس فنی از شرکت­های معتبر خارجی مشعل پیش­مخلوط (Premix)را طراحی و به بازار عرضه کرده است. نمونه­سازی و بومی­سازی پکیج­های چگالشی نیز از فعالیت­های اخیر این شرکت است که در آینده­ای نزدیک به بازار عرضه خواهد شد.

مهندس معین افشاری به بررسی مسائل احتراق و  بهینه­سازی احتراق در صنایع شیشه به­عنوان پرمصرف­ترین صنعت در دنیا پرداختند و کاهش هزینه­های مصرف انرژی و کاهش آلایندگی­های محیط زیست در این صنعت را ضروری دانستند. ایشان خاطرنشان شدند که در صنعت شیشه، با توجه به نوع کوره و ظرفیت آن، از انواع مختلف مشعل استفاده می­شود. ولی روندی که در سال­های اخیر در طراحی مشعل درنظر گرفته شده شامل شعله­ای با درخشندگی بیشتر و ضریب گسیل بیشتر و دمای کمتر برای به­دست آوردن بازده بهتر بوده است که در این زمینه شرکت­های مختلفی فعالیت دارند. ایشان توضیح دادند که برای نیل به این هدف می­بایست میزان کربن گداخته در شعله را بالا برد. این کار با مرحله­ای­شدن احتراق اتفاق می­افتد که از طریق تغییر سرعت ورودی سوخت از طریق مشعل می­توان به آن دست یافت. هدف دیگر کاهش گازهای آلاینده (نیترواکسید) است. عوامل مختلفی در کاهش مصرف انرژی در کوره­های ذوب شیشه درگیر است. یکی از این عوامل فرایندهای احتراق و بازدهی بهتر احتراق درون کوره است که می­توان 2 تا 3 درصد بازده آن­ را بهبود بخشید. یکی از پدیده­های جدید در صنعت شیشه استفاده از مشعل­های اکسیژن­سوز است که در این روش، به­جای استفاده از هوا، از اکسیژن خالص استفاده می­شود. با این کار 79 درصد ازت حذف و اکسیژن مصرف­شده نیز به بخار آب تبدیل شده و آلاینده­های نیتروژن تولید نمی­شود.

دکتر حمزه­ای، با اشاره به کوره­های مختلف و مشعل­های متفاوتی که در صنعت پتروشیمی وجود دارد، رابطه نزدیک بین صنعت پتروشیمی و انجمن احتراق ایران را یادآور شدند و به ذکر مشکلات موجود در صنعت پتروشیمی پرداخته و از تمام متخصصان برای برطرف­کردن آن­ها درخواست همکاری کردند. ایشان برای رفع این مشکلات به موارد زیر اشاره کردند:

- استفاده مجدد از گازهای ارسالی به مشعل­های صنعتی و تبدیل آن­ها به محصولات دارای ارزش افزوده.

-کاهش گازهای گلخانه­ای و تبدیل حجم بالایی از CO2خروجی از مشعل­ها و خروجی­ها به محصولی دیگر یا استفاده از آن­ها در بخش­های دیگر مجتمع یا صنایع دیگر.

- بهینه­سازی عملکرد مشعل­های صنعتی در کوره­های قدیمی.

- دمای گازهای خروجی از کوره­ها بیش از 500 درجه است کهمی­توانازاین انرژی تلف­شدهدر زمینه­هایدیگر بهره برد.

- ارائه نرم­افزاری جهت بهینه­سازی شرایط احتراق با توجه به تغییر شرایط محیطی از نظر دما، فشار و تغییر خواص و ترکیبات سوخت به صورت آنلاین.

مهندس عادلی فرهنگ­سازی را به­عنوان اولین قدم در جهت بهبود مشکلات صنعتی برشمردند که آن را شامل فرهنگ­سازی عمومی و آموزش تخصصی دانستند و اشاره کردند که در مرحله اول نیاز است با استفاده از  تحلیل­گرها به تنظیم و چیدمان درست مشعل­ها و سیستم­های احتراقی پرداخت و در مرحله بعد به دنبال فناوری روز در زمینه مشعل­ها بود.

یک ساعت پایانی نشست به پرسش و پاسخ شرکت­کنندگان درنشست اختصاص یافت که طی آن حضار سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند. پیشنهاد شد انجمن با صنایع مختلف ارتباط برقرار کند تا نوعی مرجعیت علمی برای انجمن ایجاد شود. فعال­کردن بخش پروژه­های اجرایی و تاثیر بسزای آن نیز مورد بحث قرار گرفت. همچنین، پیشنهاد شد که معرفی متخصصان در حوزه مشعل به صنایع نیز در دستور کار فعالیت­های انجمن قرار گیرد.

در پایان از اعضای هیئت مدیره دوره پنجم و آقای دکتر مظاهری، برندگان جشنواره عکس شعله و نیز آقای مهندس جوارشکیان و آقای دکتر مردانی که مسئول برگزاری جشنواره عکس بودند نیز تقدیر شده و هدیه­ای به رسم یادبود اهدا شد.

همچنین از آقای مهندس جعفر شکیب، به­عنوان پیشکسوت صنعتی و آقای دکتر سید محمدرضا مدرس رضوی، به­عنوان پیشکسوت دانشگاهی، تقدیر به­عمل آمد.