English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 82883962 (021)
نمابر: 82883962 (021)
آدرس دبیرخانه: تهران، تقاطع بزرگراه جلال آل احمد و اتوبان دکتر چمران، دانشگاه تربيت مدرس، دانشكده فني و مهندسي، دبيرخانه انجمن احتراق ايران - کد پستی 1411713116
پست الکترونیکی: combustion@modares.ac.ir
صندوق پستی: 311-14115
همایش تخصصی دوسوخته کردن واحدهای صنعتی

ایده برگزاری همایشی در رابطه با دوسوخته کردن واحد های صنعتی در زمستان 1386 در کمیته مشعل و هیات مدیره وقت انجمن احتراق ایران شکل گرفت. سرمای غیر قابل پیش بینی زمستان 1386 و عدم وجود زیر ساختار های لازم برای پوشش همزمان تمامی صنایع و واحد های مسکونی کشور، چالشی جدی مقابل مسئولین کشوری و صنعتی و متخصصین کشور قرار داد.

با توجه به مزیت الهی وجود منابع سر شار گاز طبیعی در کشور و مزیت های زیست محیطی این نوع سوخت، طبیعی است استفاده از گاز طبیعی در اولویت اول حامل های انرژی کشور قرار گیرد. اما، تغییر در میزان مصرف سوخت در فصول مختلف، محدودیت در توزیع سوخت و نیاز به کار مداوم واحدهای تولیدی، ضرورت جایگزینی سوخت و استفاده از سوختهای گازی و سوخت مایع در شرایط مختلف را طلب می کند .

مانند هر پروژه بزرگ دیگر، جایگزینی سیستم های سنتی گرما سازی، به عنوان یک حرکت ملی، باید با یک برنامه ریزی درازمدت علمی و زمانبندی مشخص صورت گیرد. بدون شک در این برنامه ریزی، در کنار جنبه های سیاسی-اقتصادی مسئله، باید به طور جدی به موضوعاتی مانند:

  •    ایجاد زیر ساختار های لازم برای استخراج، پالایش، و توزیع
  •    چگونگی تبدیل سیستم های سنتی (سوخت مایع) موجود به سیستم های گاز سوز
  •    امکان پذیری استفاده از گاز طبیعی در صنایع گوناگون
  •    استفاده از مزیت های نسبی انواع سوخت (گازی، مایع، جامد)

نیز پرداخته شود.

پاسخ به این سوالات از یک طرف چالشی جدی برای مسئولین و تصمیم سازان کشور ایجاد می کند، و از طرف دیگر زمینه ای بسیار وسیع برای شکوفایی خلاقیت های جامعه علمی- صنعتی میهن عزیز اسلامی فراهم می سازد.

انجمن احتراق ایران، به عنوان یک نهاد علمی، مصمم است با تشکیل نشست های تخصصی از این نوع به وظیفه خود نسبت به صنایع و تصمیم سازان کشور عمل نماید. بدون شک این ادای وظیفه نیاز به حمایت همه جانبه صنایع و نهادهای مرتبط دارد.

امیدواریم با تجربیات حاصل از این همایش، برخورداری از پیشنهادات و انتقادات عزیزان شرکت کننده در همایش و حمایت های مسئولین صنعتی و کشوری، همایش های آینده با کیفیتی بسیار بهتر برگزار شوند.  

در پایان برخود لازم می دانیم از تمامی عزیزانی که ما را در برگزاری این همایش یاری نمودند صمیمانه تشکر نماییم. اعضای کمیته بر گزار کننده همایش و اعضای دبیر خانه همایش که با تشکیل جلسات بسیار فشرده و پیگیری های طاقت فرسا، در مدتی نسبتا کوتاه، برگزاری این همایش را عملی نمودند سزاوار تشکری بالاتر از توان ما می باشند. اجرشان با خداوند بخشنده و مهربان.