فارسى
Contact Info
 
Phone: 82883962-021
Fax: 82883962 021-81032238 021
Secretariat Address: Tarbiat Modares University, Jalal Ale Ahmad Highway, Tehran, Iran
Email address: icimail@ici.org.ir
PostalCode: 311-14115
SeeDetailInfos

1393/01/19 - 19:0

نگاهی به برخی مطالعات انجام شده پیرامون دینامیک احتراق رقیق پیش‌­آمیخته در محفظه احتراق توربین گاز

دکتر نادر کریمی

عضو هیات علمی دانشگاه گلاسکو بریتانیا

8 دی 1392، دانشگاه تربیت مدرس- دانشکده مهندسی مکانیک

چکیده:

احتراق پیش‌­آمیخته رقیق از سیستم­‏‌های پیشرو در زمینه فناوری­های احتراقی در توربین گاز است که امکان کاهش انتشار آلاینده‌­ها را به دنبال دارد. این سیستم­‌ها توانایی کاهش قابل توجه NOxرا دارا هستند. یکی از دلایل اصلی آن کاهش چشمگیر دمای شعله در مقایسه با محفظه­‌های احتراق غیر پیش­‌آمیخته متداول است. با وجود مزایای قابل توجه احتراق پیش­‌آمیخته رقیق، به لحاظ فناوری­ اجرای آن با موانعی همراه است. از جمله به ناپایداری‌­های ترمو-آکوستیک و بازگشت شعله می‌­توان اشاره نمود. به دلیل ماهیت ناپایا و طبیعت گذرای این پدیده، بررسی آن توسط دینامیک احتراق صورت می‏‌گیرد. این پدیده‌­ها می­‌تواند منجر به آسیب به تجهیزات و همچنین توقف عملکرد نیروگاه شود. ناپایداری‌­های ترمو-آکوستیک معمولا امواج صوتی قوی را به دنبال دارد که می­‌تواند منجر به لرزش­‌های مکانیکی و انتشار صدا شود. بازگشت شعله هم منجر به ورود شعله به بالادست جریان و آسیب به قطعات سرد توربین گاز می­‌شود. تلاش­‌های قابل توجهی برای درک و کاهش اثرات مخرب این پدیده‌­ها صورت گرفته است.

در این سمینار موارد متعددی از مطالعات تجربی در خصوص ناپایداری­های احتراق و بازگشت شعله مورد بررسی قرار می­‌گیرد. بخش اول سخنرانی در خصوص ناپایداری­‌های ترو-آکوستیک احتراق است. درک پاسخ شعله به امواج صوتی در این راستا حائز اهمیت است. به همین دلیل مطالعات اولیه در خصوص پاسخ شعله آرام پیش­‌آمیخته به امواج صوتی گذرنده از پایین دست ارائه خواهد شد. سپس به بررسی خود تحریکی  ترمو-آکوستیک از همان شعله پرداخته خواهد شد. به دنبال آن بحث‌­هایی در خصوص ناپایداری در محفظه احتراق پیش آمیخته مغشوش ارائه می‌­شود. در نهایت به بررسی مطالعات تجربی در حال انجام در خصوص بازگشت شعله پرداخته خواهد شد. این فرآیند در کسری از ثانیه رخ می­‌دهد. بنابراین استفاده از تجهیزات مناسب که قابلیت بررسی این پدیده گذرا را داشته باشد، ضروری است. به همین دلیل از روش­های عکسبرداری سرعت بالا و تشخیص لیزری پیشرفته (Advanced Laser Diagnostics) با نرخ تکرار چندین کیلوهرتز برای بررسی جریان در زمان بازگشت شعله استفاده شده است. هدف از این کار درک فیزیکی انتشار شعله در بالادست جریان است.

VisitedCount : 1364
Published Date : 1393/01/19 - 19:0
Date of last update : 1393/01/19 - 19:0
Information

The Iranian Combustion Institute is a non-profit, scientific and educational organization, founded in 2001, which serves the purpose to promote and disseminate combustion research.